Ahşap ve Taştan Dağ Evleri

Taş ev denince bir marka olmuş Mahsenim Taş Evler, alışılagelmişin dışında yapılarla sizlerin hizmetinde yoluna devam ediyor.

şömine ılıca 1 şömine ılıca

şömine ılıca 1

Taş Ev Yapımı Değer Kazanıyor

Taş ev yapımı, neredeyse avcı toplayıcı yaşam tarzından çıkan insanın, yerleşik düzene geçerek tarımı öğrenmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Taş ev yapısı, ilk olarak kayalara oyma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Daha sonraları birbiri üzerine dizilerek ve daha da sonra çeşitli yapıştırma teknikleri kullanılarak geliştirilmiştir. En iyi örneklerini ise, yarı oyma, yarı örme tekniği ve aşabın yoğun olarak kullanıldığı modellerde görmek mümkündür. Bu türden taş evlerin çeşitli örneklerini ise Kapadokya Yöresinde bolca görmek mümkün. 

İşte insanın varoluşu kadar eski olan bir yapı modelini, yani taş ev yapı modelini düşündüğümüzde, konaklama konusundaki tercihlerin onbinlerce yıldır değişmediğini daha iyi anlayabiliriz. Taş ev tercihinin altında yatan sebepleri de bu bağlamda incelemek faydalı olacaktır. Özellikle taş evlerin tercih edilmesinde ana etmen, kalıcılık ve sağlamlık unsurudur. İnsanlar sağlam olmayan hiç bir şeye zorla kazandıkları parayı yatırmak istemezler. Ev ise bu zor kazancın değerlendirildiği en pahalı yatırımların başında gelmektedir. Bu yüzden eve yatırılan paranın her kuruşunun olması gerektiği biçimde değerlendirilmesi gerekir. Taş evler bunun için bulunmaz kaftandır. Günümüzde ayakta kalabilmiş tüm tarihi eserler, kaleler, hanlar, kervansaraylar, camiler, tapınaklar gibi yüzlerce yıllık yapılar hep taş mimarisinin eşsiz örneklerini temsil etmektedir. Avrupa’da da örneklerini görmekte olduğumuz 3 – 4 katlı apartmanlar bile taştan inşa edilmiştir. Özellikle hiç fiili savaşın yaşanmadığı bilinen Prague’da 1200′lere ait taştan evler vardır. 

Taş evlerin tercih edilmesinin bir başka nedeni ise güvenliktir. Pek çok sinema filminde göründüğü üzere, prefabrik gibi dayanımı düşük olan yapılarda güvenlik zafiyetleri meydana gelmektedir. En ufak bir sert müdahalede hasar alan yapılar, doğal afetlere karşı bile oldukça müdavimi düşük yapılardır. Oysa taş ev mimarisi örnekleri, özellikle de kaleler başta olmak üzere, gerek depremlere, gerek ise yangın, sel gibi doğal afetlere karşı dimdik ayakta kalmaktadır. En son örneğini tarihi Haydarpaşa Garı’nda hep beraber gördük. Büyük bir yangına karşın sadece çatısındaki ahşapların bir bölümü zarar gördü. Kaidede hiçbir kalıcı hasar meydana gelmedi. 

Taş evlerin diğer özelliklerine daha önce de pek çok defa değinmiştik. Nitekim tekrar sıralamakta fayda var. Kullanılan taşların özelliklerine göre, radyasyonu içeri almama, hava geçirgenliği sağlayarak binaya ve içerisindeki canlılara oksijeni bol ferah bir ortam sunma, mantolama sistemleriyle kıyaslanamayacak düzeyde yüksek yalıtım sağlama, otantik görünüm, çevreye duyarlılık, doğaya aidiyet hissi, yüksek ömür süresi …

Bu arada ulusal dergilerde haberlerimizin çıkıyor olması da bizi ayrıca gururlandıran olaylardan biri. Destekleriniz için teşekkürler …

Para Dergi 1

Para Dergi 2

Taş ve Ahşap Dağ Evleri

Değerli Mahsenim Ziyaretçileri,

Dağ evlerimizden AMR13 modelinin 80m2 üzerine oturtulmuş bir prototipini gerçekleştirme yolunda, diğer işlerimizden fırsat bulabildiğimiz ölçüde devam etmekteyiz. En son olarak taş ve ahşap (kütük) evimizin elektrik ve su tesisatları bitmiş bulunuyor. İç dekorasyona başlıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin…

Saygılarımızla,

CAM00565

CAM00559

 

Taş Evler Dekorasyon Harikasıdır

Mahsenim ailesi olarak bizler, siz değerli ziyaretçilerimiz, çözüm ortaklarımız ve müşterilerimizin bakış açısını geliştirerek; hayatımıza yönelik katma değeri daha yüksek yapılar için uğraşırken, önemli görüşlerinizi belirtmenizi rica ederiz. Böylece sizlere sunduğumuz fikirleri daha da geliştirme çabası içerisinde olabileceğimizi ümit etmekteyiz. özellikle sizler tarafından yoğun ilgi gören dağ evi konseptimize ek olarak aşağıda ve de diğer sayfalarda sunduğumuz görselleri incelemenizi istiyoruz. 

Saygılarımızla…