Aralık 2018
P S Ç P C C P
« Kas    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Taş Evler Huzur Kaynağımız

Taş ev yapımı ve otantik dağ evi yapımının yanı sıra, dekoratif taş evler de bizlerin kanını ısıtan, heyecan veren, huzur bulduğumuz ortamlar arasındadır. Taş evlerin en önemli özelliklerinden olan görselliği dekore edilmiş taş duvarlarda da aynı sıcaklıkta bulmanız mümkündür. Ayrıca yapılarınıza taş şömine, duvar nişleri, kapı geçişlerinde taş pervazlar, pencere söveleri ve denizlikleri, zemin kaplamaları şeklinde de dekoratif taş işçilikleri ile renk katabilirsiniz. Bu arada taş ev olduğunda mutlaka şömine olacak diye bir kural da yok elbette. Taş bir eve kuzine de çok doğal ve nostaljik bir hava katabilir. Eskişehir’deki dağ evimizde taş duvarın önündeki kuzine görselini aşağıda gördüğünüzde, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Taş Ev Çalışmalarımızdan Örnekler

Mahsenim Taş Evler, Çanakkale Ayvacık’ta tamamen taştan oluşan ve taş ev mimarisinin özgün örneklerinden birine daha kavuşmak üzere. Her geçen gün deneyimlerine yenilerini ekleyen ve sürekli gelişmeyi hedefleyen bizler, farklı işlerin peşinde olduğumuzu bir kez daha göstermeye çalışmaktayız. Aşağıda fotoğraflarını yayınladığımız evimiz, bahçe duvarlarından iç duvarlarına kadar tamamı ile taştan oluşmaktadır. Dış kısmında kullanılan taşlar daha koyu renkte ve her türden doğa ve iklim koşuluna dirençli iken, iç kısımlarda uygulanan açık renk taşlar, volkanik tüf taşlarıdır. Şu anda mat bir görüntüye sahip olan yapı, duvar örme işlemi tamamen bittikten sonra, çeşitli ince işçiliklerin ve uygulamaların ardından, istendiği şekilde az pürüzlü ve uygun görülen oranda parlak bir görünüm kazanacaktır. Bunların haricinde söveler ve denizlikler de yine taş işlemeciliğinin çeşitli örneklerini içerir biçimde uygulanmaktadır.

IMG-20131124-WA0008

IMG-20131124-WA0005


Ve aylar sonra artık iç dekorasyon aşamasına geçiyoruz. Taş evler ve otantik mimari konusunda bir mihenk taşını daha arkamızda bırakıyoruz. Taş işçiliğinde önemli bir duruş sergileyen Mahsenim Taş Evler, aşağıda göründüğü gibi deprem sonrası da olduğu gibi ayakta durmakta olan sağlam yapılar olduğunu kanıtlamıştır.

Ayvacık

Taş ve Ahşap Dağ Evleri

Değerli Mahsenim Ziyaretçileri,

Dağ evlerimizden AMR13 modelinin 80m2 üzerine oturtulmuş bir prototipini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Şu anda otantik bir dağ evi, bağ evi halinde yaşam alanına dönüşmüş durumda. Bir taş ve ahşap karışımı olan bu ev, doğal malzemelerin hava alan, yaşayan ve yaşatan atmosferinde sabahları zinde uyanmamızı sağlarken, köy evinin o muhteşem kokusunu ve özlemini anlamamıza da yardımcı oluyor. Binlerce yıllık doğal yaşam alanlarımızı tahrip edip yerine betonarme binalara hapsolan insanlar için bir nefes alma fırsatı, kaliteli bir yaşam şansı ve otantik mimari yapıların içerisinde haz dolu uzun ve sağlıklı bir ömür için, bu tarz yapıları tercih ediyoruz.

  • 2018 yılına özel bir uygulama ile, dağ evi olarak adlandırdığımız ve basit bir örneğini aşağıda görmekte olduğunuz ve benzeri üslupta tek katlı, en az 60m2 üzerine oturtulan taş ve doğal kütükler kullanarak gerçekleştirdiğimiz evlerin metrekare fiyatını 2750 TL olarak belirlemiş bulunuyoruz.
  • Belirlediğimiz bu fiyat anahtar teslim fiyat olup, içerisine standart kalitede armatürler, vitrifiye ürünleri, ıslak zeminler, zemin ve tavan ahşapları, ahşap doğrama kapı ve pencereler ile bir adet şömine de dahildir. Yalnızca mutfak ve banyo dolapları hariç tutulmuştur.

Bizi takip etmeye devam edin…

Saygılarımızla,

 

amr13-sakari-1

Eskişehir Mihalgazi Sakarıılıcalar’da Satılık Dağ Evi – Köy Evi

Yukarıda fotoğraflarını görmüş olduğunuz bu dağ evi 875.000 TL bedel ile satılıktır. Eskişehir ilinin Mihalgazi ilçesinde yer alan dağ evi satılıktır. Bahçemiz ve dağ evimiz termal hamamlara yürüyüş yaparak 15dk mesafede, yerleşim bölgesinde, Mihalgaziye 5dk, Eskişehir’e 25 km, orman içi, yanında 365 gün akan suyu, önünde bu sene yaz kış akan deresi var. Bahçemizin içerisinde kütük ve taştan yapılmış dağ evi. Tapuda 252 m2 görünüyor, fakat kullanımda yaklaşık 500 m2 alan var. İki yanındaki bahçeler de komşumuz tarafından satılık, yani büyütme imkanı var. Evimizin çatısı yazın sıcaklara, kışın da soğuklara dirençli olması açısından 7 kat yalıtıma sahiptir. İçeriden bakıldığında tavanda kalaslar ve aralarında döşeli parkeler görünür. Evimizin her cephesinde manzara açısından geniş ve ısı yalıtımlı sinerji camlara sahip pencereler var. Bahçemizde 10ad. zeytin, 6ad. elma, 5ad. incir, 1ad. kiraz, 1ad. vişne, 1ad. kayısı, 1ad. armut, 2ad. erik, 3ad. nar, 1ad. kestane, 1ad. ıhlamur, 2ad. ceviz, 1ad. badem fidesi mevcut. 150m. mesafede 15ad. daha villa var. Hergün ekmekçi geliyor. Bakkal, kahve, sağlık ocağı gibi sosyal imkanlar 5dk yakında. Bahçemizin içine kadar araba ile girilebiliyor, yolu var. Etrafı tel örgü ile çevrili. Dereye inmek için kapısı da var. Buraların en önemli özelliği, astım hastaları için bol oksijenli temiz havası olması.

Taş Ev Yapımı Doğal Taş ve Ahşap Otantik Evler

Taş ev yapımı, taş ve ahşap evler, dağ evleri, otantik mimari yapılar, kerpiç köy evleri, kütük evler ve temel yapı malzemesi doğal, doğadan olan tüm yapılar için canı gönülden destekleyiciyiz. Lakin tüm bu doğal mimari ürünlerin hepsinde temel malzemesi olarak taş kullanımı esastır. Eski kerpiç köy evlerine baktığımızda da temelde taş kullanımını, taşın taşıyıcılığını, taşın dayanımını görüyoruz.

Taş evler konusunda bu derece ilgili olan bizler, tüm projelerinizde de bilgi ve dökümantasyon açısından destekçiniz olmak için uğraşmaktayız. Bu doğrultuda sürekli ulusal ve uluslararası taş ev inşaatı ve doğal kütük dağ evleri projelerini incelemekle beraber, iletişime geçerek mimarideki son gelişmeler hakkında bilgi alışverişi yapmaktayız.

Taş evlerin içerisinde birkaç gün zaman geçirenler, birdaha betonerme binaların içerisinde rahat edemiyorlar. Bu yüzden de taş ev yapımı için hemen bir araştırma içerisine girmekteler. Saolsunlar, pek çok doğal taş ev sevdalısı bu konuda bizimle de irtibata geçmekte ve fikir alışverişi yapmaktalar. En son beğenip örnek aldığımız bir görseli de aşağıda sizlerle paylaşmak istedik. Ayrıca belirtmek isteriz ki e-kataloğumuza da artık www.mahsenim.com/katalog linkinden ulaşabileceksiniz.

veranda

Taş ev yapımı ile ilgili gelişmeler

Taş ev yapımı, otantik mimari yapılar için, taş ve kütük evler için, geleneksel mimari için, doğal yapılar yapabilmek için mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur. Eski zamanlarda taşın ilk kullanımı, insanoğlunun barınma amacıyla kayaları kazması ve oyuklar açarak içerisinde, çeşitli doğa olaylarından ve tabiatın ev sahipliği yaptığı yırtıcılardan korunabilmek için olmuştur. Daha sonra, kendini savunacak silah yapımında kullanılmış, farklı işlerini görebilmek için yapılmış aletlerde kullanılmış, tarımsal alanda kullanılmış, ateş yakabilmek için kullanılmış, daha da sonraları yine barınma amacıyla farklı usullerde kullanılmaya başlanmıştır. Yani insanoğlu taş evlerden, taş yapılardan vazgeçememektedir. Çünkü insan psikolojisinde sürekli bir güvende olma isteği vardır ve özelleri güven altında olsun isterler.

Tam da bu noktada taş evler büyük önem kazanır. Bu öneme haiz olması, şüphesiz sağlamlıktan kaynaklanmakta, lakin diğer taraftan da doğal olmasından, doğaya ait olmasından, doğanın içinden gelmesindendir. İnsanoğlu da doğanın bir parçası olduğu için, taş evlerde yaşamak her zaman huzur verici ve psikolojik açıdan rahatlatıcı olmuştur. Bu sebepledir ki, taş evler sağlıklı yapılardır ve sağlık veren yapılardır dersek yanlış olmaz sanıyoruz.

Hayatımıza sağlık katan, değer katan taş evlerimize bizler de değer katmalıyız diye düşündüğümüz için, sizlerin beğenisine sunduğumuz evlerimizi daha estetik hale getiriyor, mimari açıdan zenginleştiriyor, yaşam alanlarını daha kullanışlı hale dönüştürüyor, görsel değerlerini geliştiriyoruz. Taş evlerimizi ahşap ve kütükten görünümlerle olduğu kadar, bir diğer sağlıklı ürün olan ve günümüzde oldukça geliştirilmiş yalıtımıyla vazgeçilmez bir hal alan camın güzelliğiyle birleştiriyoruz.

Sizler de böyle bir taş eve neden sahip olmak istemeyesiniz?

Amr yeni1 yatak odası

Taş ev yapımı, neredeyse avcı toplayıcı yaşam tarzından çıkan insanın, yerleşik düzene geçerek tarımı öğrenmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Taş ev yapısı, ilk olarak kayalara oyma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Daha sonraları birbiri üzerine dizilerek ve daha da sonra çeşitli yapıştırma teknikleri kullanılarak geliştirilmiştir. En iyi örneklerini ise, yarı oyma, yarı örme tekniği ve aşabın yoğun olarak kullanıldığı modellerde görmek mümkündür. Bu türden taş evlerin çeşitli örneklerini ise Kapadokya Yöresinde bolca görmek mümkün. 

İşte insanın varoluşu kadar eski olan bir yapı modelini, yani taş ev yapı modelini düşündüğümüzde, konaklama konusundaki tercihlerin onbinlerce yıldır değişmediğini daha iyi anlayabiliriz. Taş ev tercihinin altında yatan sebepleri de bu bağlamda incelemek faydalı olacaktır. Özellikle taş evlerin tercih edilmesinde ana etmen, kalıcılık ve sağlamlık unsurudur. İnsanlar sağlam olmayan hiç bir şeye zorla kazandıkları parayı yatırmak istemezler. Ev ise bu zor kazancın değerlendirildiği en pahalı yatırımların başında gelmektedir. Bu yüzden eve yatırılan paranın her kuruşunun olması gerektiği biçimde değerlendirilmesi gerekir. Taş evler bunun için bulunmaz kaftandır. Günümüzde ayakta kalabilmiş tüm tarihi eserler, kaleler, hanlar, kervansaraylar, camiler, tapınaklar gibi yüzlerce yıllık yapılar hep taş mimarisinin eşsiz örneklerini temsil etmektedir. Avrupa’da da örneklerini görmekte olduğumuz 3 – 4 katlı apartmanlar bile taştan inşa edilmiştir. Özellikle hiç fiili savaşın yaşanmadığı bilinen Prague’da 1200’lere ait taştan evler vardır. 

Taş evlerin tercih edilmesinin bir başka nedeni ise güvenliktir. Pek çok sinema filminde göründüğü üzere, prefabrik gibi dayanımı düşük olan yapılarda güvenlik zafiyetleri meydana gelmektedir. En ufak bir sert müdahalede hasar alan yapılar, doğal afetlere karşı bile oldukça müdavimi düşük yapılardır. Oysa taş ev mimarisi örnekleri, özellikle de kaleler başta olmak üzere, gerek depremlere, gerek ise yangın, sel gibi doğal afetlere karşı dimdik ayakta kalmaktadır. En son örneğini tarihi Haydarpaşa Garı’nda hep beraber gördük. Büyük bir yangına karşın sadece çatısındaki ahşapların bir bölümü zarar gördü. Kaidede hiçbir kalıcı hasar meydana gelmedi. 

Taş evlerin diğer özelliklerine daha önce de pek çok defa değinmiştik. Nitekim tekrar sıralamakta fayda var. Kullanılan taşların özelliklerine göre, radyasyonu içeri almama, hava geçirgenliği sağlayarak binaya ve içerisindeki canlılara oksijeni bol ferah bir ortam sunma, mantolama sistemleriyle kıyaslanamayacak düzeyde yüksek yalıtım sağlama, otantik görünüm, çevreye duyarlılık, doğaya aidiyet hissi, yüksek ömür süresi …

Bu arada ulusal dergilerde haberlerimizin çıkıyor olması da bizi ayrıca gururlandıran olaylardan biri. Destekleriniz için teşekkürler …