Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Oca    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sıkça sorulanlar

TAŞ EVLERDE  SIKÇA SORULAN SORULARA CEVAPLAR

FİYATLANDIRMA

Metrekare başına belirttiğimiz fiyat (3.000TL), iç ve dıştan kaplama olarak yapılmış bir evde şu hizmetleri kapsamaktadır:

* Projelendirme,

* Temel ve taşıyıcı betonarme sistem,

* Isı izolasyonlu taş kullanımı ve duvar işçilikleri (taşlar kesme taş – geleneksel üslupta örneklerini verdiğimiz şekilde; veya kaplama yapılmak üzere özel hazırlanmış kırma görünümlü taş olabilmektedir),

* Elektrik tesisatı (Binanın elektrik hatları, ayrıca hazırlanacak bir panoda görsel olarak yapının içerisinde bulunacaktır. Bu sayede daha sonraki olası tadilat işlerinde hattın zarar görmesi önlenmektedir.),

* Temiz su tesisatı, atık su tesisatı, güneş ısısı su tesisatı,

* Salonda evin mimarisine göre şömine,

* Standart ters tavan çatı sistemi (ana malzeme çam),

* Islak zeminler,

* Ahşap doğramalar,

* Yapının çevre düzenlemesi temizliği.

Not: İlave istekler opsiyoneldir.

HARİCİ HİZMETLER:

* İnşaat başlamadan önceki resmi prosedürün takibi,

* Harfiyat işleri (gerekli ise),

* Zemin etüdü,

* Ahşap dolaplar (mutfak, banyo tasarımı),

* Soğuk yerleşim bölgelerinde ısıtma sistemleri.

Not: Yukarıdaki hizmetlerin harici tutulmasının sebebi, siz değerli misafirlerimizin yaşam standartlarının, hayata bakışlarının, kültürel birikimlerinin…vb. çeşitlilik göstermesi ve buna bağlı olarak ta zevklerinin değişkenlik arzetmesidir. Söz konusu hizmetler harici tutulmuştur ki, böylece sizlere daha geniş bir yelpazede seçim yapma fırsatı sunulmuş olsun. Sizlere sunulan alternatifler içerisinden tercih yaptığınız taktirde uygulaması tarafımızca gerçekleştirilmektedir.

YAPININ NİTELİĞİ

Siz tamamen taştan bir ev istiyorsanız duvar kalınlıkları en az 50-60 cm olacaktır. Belediyeden yığma yapıya izin verip vermediklerini araştırmalısınız. Eğer izin verilirse oldukça otantik bir şekilde çalışabiliriz. Ama yığma yapıya artık her yerde izin verilmiyor. O yüzden karkas yapının (kolon ve kirişlerin) olması gerekir derlerse kolon ve kirişler haricinde tamamen taştan örüp, onları da kaplama yapar, gizleriz. Böylece hiç kimse kolon ve kirişleri göremez. Görünüş açısından hiçbir fark anlaşılmaz. Yalnız tamamen taştan yapılan bir ev, tamamen kaplama usulü ile yapılan binaya kıyasla temel yapı maliyetlerinde %25 fark yaratır. Çünkü işçiliği hem zaman alıyor, hem daha zor, hem nakliyesi… vb. ek maliyetler işin içerisine dahil oluyor. Tamamen otantik havasının yanı sıra, duvarlarınızda gömme dolaplarınız, şömineleriniz, isteğinize göre duvarlarınızda rölyefler yer alacak ve taşın özelliğini sonuna kadar hissedeceksiniz. 

PROJELENDİRME

Plan-proje aşamasını, zemin etüdünüzü yaptırdıktan sonra siz hazırlatırsanız, zevkinize göre bir plan elde etmiş olursunuz. Çizimler ve görsellerin hazırlanması aşamasında her türlü detaya müdahale etme şansınız olur. Bu aşamada biz size taşların ebatları ve ağırlıkları hakkında bilgi vereceğiz. Bu arada karar vermeniz gereken bir konu da, taşı kesme taş mı, yoksa kırma taş mı kullanmak istediğinizdir. Görünüş açısından taş seçimi sizin zevkinize kalmış bir konudur.

Bunun dışında, bizim tasarımlarımızdan birisini hayata geçirmemizi isterseniz, projelendirme aşamasına geçmeden önce arazinin imar durum belgesini yetkili belediyeden alarak, zemin etüdü raporunuzla beraber bize başvurmanız gerekmektedir.

BÖLGESEL FARKLILIKLAR ve TAŞ SEÇİMİ

Bölgesel farklılıklar bizim için hammadde temini ve işçilik farklılıkları ile, yerel yönetimlerin tutumu ve müşterimizin isteğine göre yöresel üslubun kullanıldığı yapılarla ilgili bir kavramdır. Taşlarımız Antalya’dan Erzurum’a Türkiye’nin her yerinde kullanılabilmektedir. Yüksek soğukların veya rutubetin hakim olduğu yörelerde dahi bizim kendi ocaklarımızdan çıkararak işlediğimiz, sitemizde özelliklerinden bahsettiğimiz ve en çok kullandığımız taşlarla (sitemizde “geleneksel üslup” başlığı altında sergilediğimiz evlerde kullanılan taşlar) uygulama yapmakta bir sakınca yoktur. Çünkü tamamen taştan yapacağımız evlerde başka bir taşın kullanımı, binanın ayakta kalabilmesi açısından sağlıklı olmamaktadır. Nedeni, sert taşların işleme aşamasında çatlama ve kırılmalara sebep oluşu ve yapıda taşıyıcı özelliğinin olmayışıdır. Kapadokya yöresi taşlarında böyle bir sorun bulunmamaktadır. Diğer yandan, eğer benim için görünüş daha önemli, farklı taşlar kullanıp yapıya eşsiz ve ahenk içerisinde bir rekreasyon etkisi verelim derseniz, taşı kaplama olarak uygulayarak, sitemizdeki taş çeşitlerinden seçme olarak ayarlayabiliriz. Bu uygulamanın örnekleri sitemizde dağ evlerinde görülebilir. Orada hem taş kaplama yapılmış, hem de ahşap kullanılmış ve yapıların görünümleri ve nitelikleri zenginleştirilmiştir.

TESLİM SÜRESİ

Yapılarımızda büyüklüğe göre değişmekle birlikte ortalama teslim süremiz 2,5 – 4 aydır.

ÖDEMELER:

Sözleşmenin imzalanması aşamasında %25 peşinat ile işe başlanır. Daha sonrasında hakediş usulü ödemeler şeklinde iş teslim edilir.