Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Oca    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Taş ev mimarisinin önemi

Taş ev yapımı, otantik mimari yapılar için, taş ve kütük evler için, geleneksel mimari için, doğal yapılar yapabilmek için mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur. Eski zamanlarda taşın ilk kullanımı, insanoğlunun barınma amacıyla kayaları kazması ve oyuklar açarak içerisinde, çeşitli doğa olaylarından ve tabiatın ev sahipliği yaptığı yırtıcılardan korunabilmek için olmuştur. Daha sonra, kendini savunacak silah yapımında kullanılmış, farklı işlerini görebilmek için yapılmış aletlerde kullanılmış, tarımsal alanda kullanılmış, ateş yakabilmek için kullanılmış, daha da sonraları yine barınma amacıyla farklı usullerde kullanılmaya başlanmıştır. Yani insanoğlu taş evlerden, taş yapılardan vazgeçememektedir. Çünkü insan psikolojisinde sürekli bir güvende olma isteği vardır ve özelleri güven altında olsun isterler.

Tam da bu noktada taş evler büyük önem kazanır. Bu öneme haiz olması, şüphesiz sağlamlıktan kaynaklanmakta, lakin diğer taraftan da doğal olmasından, doğaya ait olmasından, doğanın içinden gelmesindendir. İnsanoğlu da doğanın bir parçası olduğu için, taş evlerde yaşamak her zaman huzur verici ve psikolojik açıdan rahatlatıcı olmuştur. Bu sebepledir ki, taş evler sağlıklı yapılardır ve sağlık veren yapılardır dersek yanlış olmaz sanıyoruz.

Hayatımıza sağlık katan, değer katan taş evlerimize bizler de değer katmalıyız diye düşündüğümüz için, sizlerin beğenisine sunduğumuz evlerimizi daha estetik hale getiriyor, mimari açıdan zenginleştiriyor, yaşam alanlarını daha kullanışlı hale dönüştürüyor, görsel değerlerini geliştiriyoruz. Taş evlerimizi ahşap ve kütükten görünümlerle olduğu kadar, bir diğer sağlıklı ürün olan ve günümüzde oldukça geliştirilmiş yalıtımıyla vazgeçilmez bir hal alan camın güzelliğiyle birleştiriyoruz.

Sizler de böyle bir taş eve neden sahip olmak istemeyesiniz?

Amr yeni1 yatak odası

Taş ev yapımı, neredeyse avcı toplayıcı yaşam tarzından çıkan insanın, yerleşik düzene geçerek tarımı öğrenmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Taş ev yapısı, ilk olarak kayalara oyma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Daha sonraları birbiri üzerine dizilerek ve daha da sonra çeşitli yapıştırma teknikleri kullanılarak geliştirilmiştir. En iyi örneklerini ise, yarı oyma, yarı örme tekniği ve aşabın yoğun olarak kullanıldığı modellerde görmek mümkündür. Bu türden taş evlerin çeşitli örneklerini ise Kapadokya Yöresinde bolca görmek mümkün. 

İşte insanın varoluşu kadar eski olan bir yapı modelini, yani taş ev yapı modelini düşündüğümüzde, konaklama konusundaki tercihlerin onbinlerce yıldır değişmediğini daha iyi anlayabiliriz. Taş ev tercihinin altında yatan sebepleri de bu bağlamda incelemek faydalı olacaktır. Özellikle taş evlerin tercih edilmesinde ana etmen, kalıcılık ve sağlamlık unsurudur. İnsanlar sağlam olmayan hiç bir şeye zorla kazandıkları parayı yatırmak istemezler. Ev ise bu zor kazancın değerlendirildiği en pahalı yatırımların başında gelmektedir. Bu yüzden eve yatırılan paranın her kuruşunun olması gerektiği biçimde değerlendirilmesi gerekir. Taş evler bunun için bulunmaz kaftandır. Günümüzde ayakta kalabilmiş tüm tarihi eserler, kaleler, hanlar, kervansaraylar, camiler, tapınaklar gibi yüzlerce yıllık yapılar hep taş mimarisinin eşsiz örneklerini temsil etmektedir. Avrupa’da da örneklerini görmekte olduğumuz 3 – 4 katlı apartmanlar bile taştan inşa edilmiştir. Özellikle hiç fiili savaşın yaşanmadığı bilinen Prague’da 1200’lere ait taştan evler vardır. 

Taş evlerin tercih edilmesinin bir başka nedeni ise güvenliktir. Pek çok sinema filminde göründüğü üzere, prefabrik gibi dayanımı düşük olan yapılarda güvenlik zafiyetleri meydana gelmektedir. En ufak bir sert müdahalede hasar alan yapılar, doğal afetlere karşı bile oldukça müdavimi düşük yapılardır. Oysa taş ev mimarisi örnekleri, özellikle de kaleler başta olmak üzere, gerek depremlere, gerek ise yangın, sel gibi doğal afetlere karşı dimdik ayakta kalmaktadır. En son örneğini tarihi Haydarpaşa Garı’nda hep beraber gördük. Büyük bir yangına karşın sadece çatısındaki ahşapların bir bölümü zarar gördü. Kaidede hiçbir kalıcı hasar meydana gelmedi. 

Taş evlerin diğer özelliklerine daha önce de pek çok defa değinmiştik. Nitekim tekrar sıralamakta fayda var. Kullanılan taşların özelliklerine göre, radyasyonu içeri almama, hava geçirgenliği sağlayarak binaya ve içerisindeki canlılara oksijeni bol ferah bir ortam sunma, mantolama sistemleriyle kıyaslanamayacak düzeyde yüksek yalıtım sağlama, otantik görünüm, çevreye duyarlılık, doğaya aidiyet hissi, yüksek ömür süresi …

Bu arada ulusal dergilerde haberlerimizin çıkıyor olması da bizi ayrıca gururlandıran olaylardan biri. Destekleriniz için teşekkürler …